Grupa Avimed

strona główna
« wstecz

Echoskleroterapia piankowa

Skleroterapia pianką pod kontrolą USG (echoskleroterapia piankowa - Echo-Sclero-Phoam therapy ECSP) jest bardzo popularną metodą leczenia. Jest bezpieczniejsza w porównaniu z tradycyjną obliteracją, ponieważ wykonujący zabieg lekarz ma możliwość kontroli przepływu pianki wewnątrz żył. Echoskleroterapia stanowi cenne uzupełnienie innych małoinwazyjnych metod leczenia niewydolności żylnej (ablacja laserowa lub radioablacja). Eliminuje to konieczność stosowania flebektomii czyli operacyjnego usuwania żylaków. Czas zabiegu to ok. 10-30 minut, przy czym samo podanie leku trwa kilkanaście sekund i jest bezbolesne. Wykonuje się zwykle kilka wstrzyknięć w odstępach tygodniowych.

Echoskleroterapia piankowa wspomogana tumescencją.
Najnowszą techniką jest wykonywanie echoskleroterapii wspomaganej tumescencją. Stosujemy ją dla zamknięcia niewydolnych pni żylnych i wiąże się z podawniem płynu tumescencyjnego pod kontrolą USG w bezpośrednią okolicę operowanej żyły, co wywołuje obkurczenie się żyły. Zastosowanie tej techniki pozwoliło poprzez zmniejszenie dawki leku podawanego dożylnie na ograniczenie działań niepożądanych skleroterapia oraz na rozszerzenie wskazań do skleroterapia – mocno poszerzone żyły odpiszczelowe lub odstrzalkowe.

Opisany sposób leczenia jest najmniej uciążliwy ze wszystkich obecnie stosowanych metod. Za echoskleroterapią przemawia również jej wysoka skuteczność i niewielka liczba powikłań a także możliwość powtórnego zasatosowania. Bardzo rzadko obserwuje się reakcje niepożądane. Do zdarzających się najczęściej powikłań skleroterapii należą: przemijające siniaki, zaczerwienienie, bolesność w miejscu wstrzyknięcia, pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia leku, zgrubienia i przebarwienia w przebiegu nastrzykniętych żylaków.

Po zabiegu wymagane jest noszenie wyrobów uciskowych.


site by AVIMED