Grupa Avimed

strona główna
« wstecz

Aktualności - 09.11.2010-OSTEOPOROZA- cichy złodziej kości

AKCJA PROFILAKTYCZNA- 30.11.2010
DENSYTOMETRYCZNE BADANIE GĘSTOŚCI KOŚCI

30 listopada 2010 r w godzinach od 9:00-17:00 zapraszamy do poradni AVIMED w Katowicach przy ul. Gliwickiej 159 na  densytometryczne badanie gęstości kości. W ramach badania bezpłatna konsultacja lekarza specjalisty.Cena badania densytometrycznego w dniu trwania acji wynosi 25,00 PLN.(75,00 PLN)

Rejstracja pod numerm tel.:(+48 32) 254 41 40,wewn. 22.

"OSTEOPOROZA- cichy złodziej kości"

Osteoporoza jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej (w związku z nadmierną resorpcją kości w stosunku do kościotworzenia), osłabieniem struktury przestrzennej kości i zwiększoną podatnością na złamania. Często określa się ją mianem „cichego złodzieja kości”, gdyż w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo, a większość pacjentów dowiaduje się, że ją ma dopiero, gdy dozna złamania.

Częstość występowania osteoporozy wzrasta z wiekiem. Cierpi na nią jedna trzecia kobiet po menopauzie (co ma związek ze znacznym spadkiem produkcji estrogenu) oraz ok. 8 proc. mężczyzn po 50 roku życia. Lekarze szacują, że w Polsce osteoporoza dotyczy ponad 3 mln osób.

Głównym powikłaniem choroby są złamania - najczęściej kręgów kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości nadgarstka oraz ramienia. Najpoważniejsze konsekwencje mają złamania szyjki udowej. „Około 20 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn umiera w ciągu roku od tego zdarzenia, a 50 proc. kobiet staje się niepełnosprawna”

źródło: PAP

 


site by AVIMED