Grupa Avimed

strona główna
« wstecz

Aktualności -25.04.2010 SZPITAL AVIMED

W naszym szpitalu pozyskaliśmy nowoczesne urządzenie i zestaw do wytwarzania autogennych czynników wzrostu.

Autogenne Czynniki Wzrostu – są to substancje białkowe znajdujące się  w płytkach krwi, odpowiedzialne za stymulowanie procesów naprawczych organizmu, umożliwiające szybszą i bardziej skuteczną regenerację uszkodzonych tkanek.

Jak się je pozyskuje?
Czynnik wzrostu jest preparatem autogennym tzn. pozyskiwanym z krwi własnej pacjenta, dlatego jest on bezpieczny i nie niesie ze sobą ryzyka wywołania zakażeń lub powikłań związanych z przetaczaniem krwi innych ludzi.
W celu pozyskania osocza bogatopłytkowego pobiera się od pacjenta ok 10ml krwi, a następnie (przy użyciu specjalnego jednorazowego zestawu) poddaje się pobraną krew procesowi sekwencyjnego wirowania w wyniku którego otrzymuje się ok 3 ml odpowiednio zagęszczonego i przygotowanego preparatu osocza bogatopłytkowego (stężenie płytek jest kilkukrotnie wyższe niż fizjologicznie).Tak przygotowany preparat jest gotowy do podania.

Zastosowanie:
Czynniki wzrostu w ortopedii są wykorzystywane od niedawna, głównie u pacjentów z entezopatiami (łokieć tenisisty, łokieć golfisty, entezopatia rozcięgna podeszwowego, kolano skoczka). Z powodzeniem są stosowane również w przypadkach urazów mięśni i ścięgien, zaburzeniach zrostu kostnego oraz wspomagająco przy uszkodzeniach chrząstki stawowej czy rekonstrukcji więzadeł krzyżowych kolana.


site by AVIMED